Raziskovalni tabor Rogla 2025
- 06. 07. 2025 - 12. 07. 2025
- 13 let in več
- 20 udeležencev
- Rogla
Vsebina
Če imaš 13 ali več let, te zanima arhitektura, želiš raziskovati svet žvrgolenja ptic ali življenje v vodah, se z nami vrniti v kameno dobo ali postati botanični mojster, izpolni prijavnico in se nam pridruži na raziskovalnem taboru.
Na taboru pa bomo poskrbeli tudi za adrenalinski spust s sankami, panoramski ogled Rogle, kopanje v bazenu, morda se bomo podali tudi na Pot med krošnjami ali Škratovo učno pot, udeleženci pa boste imeli tudi možnost različnih športnih dvobojev.
Oglej si posnetek s tabora Rogla 2018, Rogla 2019, Rogla 2020, Rogla 2021, Rogla 2022, Rogla 2023 ali Rogla 2024.
V sklopu tabora bo delo potekalo v 5 različnih skupinah – arhitekturna, botanična, geološka in ornitološka.
Pri izpolnjevanju prijavnice navedi skupino, v kateri bi najraje bil/a. Skupine bomo poskušali oblikovati po željah udeležencev, vendar pa so možna odstopanja glede na zanimanje in dokončno izvedbo (glede na število prijav za določeno skupino). Dokončno bomo skupine oblikovali prvi dan tabora. Posamezna skupina bo delovala, če bosta v njej prijavljena vsaj dva udeleženca.
Botanična skupina – SKUPINA JE POLNA
V botanični skupini se bomo sprva naučili rokovati z različnimi določevalnimi ključi. Spoznali bomo pogoste rastlinske družine in njihove značilnosti, po katerih jih lahko prepoznamo. Delo bo v večini potekalo na terenu, obiskali bomo različna rastišča na območju Rogle in nekaj habitatov v okolici Zreč, Oplotnice in Mislinje. Na popisnih območjih si bomo sprva pogledali značilnosti habitata, nato pa bomo popisali rastline. Udeleženci se bodo spoznali tudi s tehnikami za natančno opazovanje, kar jim bo pomagalo pri določanju rastlin. Na nekaterih rastiščih si bomo pogledali prilagoditve rastlin, npr. prilagoditev mesojedih rastlin, odlakanost, pritlikava rast ipd.
Poiskali bomo tudi rastline, ki jih lahko neposredno uporabljamo. Naučili se bomo prepoznavati nekatere rastline, ki so primerne za pripravo čajev, eteričnih olj in mazil.
Cilj botanične skupine je priprava popisov rastlin nekaterih območij na Rogli in primerjava teh popisov s popisi iz prejšnjih let.
Cilj udeležencev botanične skupine je novo znanje o rastlinah in prepoznavanje rastlin, ki so značilne za območje Rogle in splošno razširjenih rastlin.
Geološka skupina – SKUPINA JE POLNA
V uvodnem delu bomo spoznali terensko opremo za izvedbo dela s poudarkom na poznavanju geoloških kart občin, kjer bodo potekala raziskovalna dela. Ogledali si bomo zbirko kamnin, mineralov in fosilov v hotelu Planja, ki je nastala kot rezultat dosedanjih raziskovalnih taborov na Rogli.
Največ časa bo namenjenega delu na terenu na ozemlju občin, ki sodelujejo na raziskovalnem taboru. Pri tem bomo obiskali opuščene in aktivne kamnolome ter druge izkope in lokacije, pri katerih je razkrita matična kamnina ter tako dosegljiva za jemanje vzorcev. Ustrezne napotke in uporabno znanje bodo udeleženci sproti nabirali na terenih, kar ima mnogo večji pomen, kot pa samo teoretično znanje samo iz šolskih učilnic. Zbrane primerke bomo nato ustrezno preparirali v bazi tabora, kar je tudi svojstvena izkušnja, ki je v glavnem med rednim poukom ne spoznajo. V okviru tabora bomo spoznali tudi nekatere načine uporabe naravnih kamnin ter tudi način njihovega pridobivanja. Nabrane primerke bomo uporabili za zaključno predstavitev, kakšne novosti se lahko dodajo v že obstoječo razstavo v hotelu Planja, prav tako pa si lahko udeleženci nekatere primerke odnesejo domov in vključijo v svoje zbirke ali pa podarijo šoli, ki jo obiskujejo. Ker je raziskovalno območje geološko pestro, se v tednu tabora nabere kar precej različnih primerkov, preko katerih se postopoma razkriva zanimiva geološka preteklost še vedno precej skrivnostnega Pohorja. Spoznanja so zanimiva tako za domačine kot tiste udeležence, ki pridejo z različnih koncev Slovenije, nekateri se celo prvič srečajo s Pohorjem v živo ter spoznavajo njegovo pestro geološko zgodovino. Velja še dodati, da je veliko vsebin, ki jih spoznajo na taboru, tudi uporabnih pri pouku na različnih stopnjah šolanja, prav tako pa je udeležba enkratna priložnost za iskanje odgovorov na različne geološke vsebine.
Ornitološka skupina – SKUPINA JE POLNA
V ornitološki skupini bomo imeli edinstveno priložnost spoznati življenje ptic v naravnem okolju ter se preizkusiti v terenskem delu, ki ga opravljajo ornitologi. Program je primeren tako za začetnike kot tudi za tiste, ki že imajo nekaj izkušenj. Naučili se bomo uporabljati opremo za raziskovanje ter se bolj podrobno poglobili v ptičja življenja. Tekom tedna bomo tako spoznali različne vrste, ki se pojavljajo na Rogli in v okolici, ter se jih naučili prepoznati tako na videz kot po petju. Ugotavljali bomo, zakaj vseh ptic ne najdemo povsod, ter nekaj časa posvetili tudi raziskovalni metodi – obročkanju. Gre za legalno metodo označevanja ptic, s pomočjo katere bomo lahko ptice pogledali od blizu ter bolj podrobno spoznali njihova skrita življenja.
Arhitekturna skupina
Arhitekturna skupina bo na območju tabora, v občinah Zreče, Oplotnica in Mislinja pripravila pregled izbranih znamenj, ki so zavedeni v Registru kulturne dediščine. Delo bo zajemalo terensko delo, analizo in pripravo arhitekturnega posnetka izbrane enote dediščine. V namen priprave posnetka bomo izvedli meritve, skiciranje in risanje detajlov, ki se bodo uporabili za digitalizacijo posnetka. V sklopu delavnice se bomo seznanili s procesom izdelovanja posnetka, osvojili osnovno terminologijo na področju kulturne dediščine, osnove programa AutoCAD, skiciranja in akvarelne tehnike.
Skupina za vodne organizme
Vabimo vas, da se nam pridružite na raziskovanju voda Pohorja in njihovih skrivnostnih prebivalcev! Ste že kdaj lovili vodne nevretenčarje z mrežo ali pod lupo opazovali drobna bitja? Vas zanima, kako se življenje v potoku razlikuje od tistega v mlaki? Na ta in mnoga druga vprašanja bomo skupaj iskali odgovore med raziskovanjem v skupini za vodne organizme.
Najprej bomo spoznali različne tipe voda na Pohorju – od bistrih gorskih potokov do manjših stoječih voda. Raziskovali bomo, kako se življenje v potokih spreminja od izvira do izliva ter kakšni okoljski dejavniki vplivajo na raznolikost vodnih organizmov. Preizkusili se bomo v terenskem delu: z mrežami bomo zbirali vodne nevretenčarje, jih podrobno preučevali pod lupo in jih določali s strokovnimi ključi. Spoznali bomo tudi dvoživke Pohorja ter ugotavljali, v kakšnih vodnih telesih se pojavljajo in kje se razmnožujejo.
Poleg raziskovanja bomo skozi analize in primerjave odkrivali, zakaj so vodni organizmi ključni za delovanje ekosistemov in kako lahko spremljanje njihove prisotnosti pomaga ocenjevati kakovost vode.
Če vas zanima narava in bi radi pridobili izkušnje s terenskim raziskovanjem vodnih ekosistemov, se nam pridružite pri odkrivanju življenja v pohorskih vodah!
Vodja in mentorji
Vodja tabora je Srečko Štajnbaher, dolgoletni zunanji sodelavec ZOTKS.
Botanična skupina – mentorica Tina Fabjan
Geološka skupina – mentor Viljem Podgoršek
Ornitološka skupina – mentor Maks Selšar
Arhitekturna skupina – mentorica Barbara Lečnik
Skupina za vodne organizme – mentor Žiga Tertinek
Kaj potrebujem?
Primerno obutev in oblačila za terensko delo (planinski oziroma pohodni čevlji ali visoki telovadni copati), copate za v sobe, zaščito pred soncem, pokrivalo, kopalke, brisačo, anorak, pulover za hladno vreme, dežnik, pribor za osebno higieno, pisala, zvezek, manjši nahrbtnik za terensko delo, plastenko za vodo, sredstvo proti klopom, daljnogled (če ga imaš), zdravstveno kartico in osebni dokument.
Dobrodošli so tudi fotoaparat in glasbeni inštrumenti, družabne igre ali športni rekviziti po želji. Pri pakiranju imej v mislih predvsem to, da je na Rogli tudi poleti lahko precej hladno (tudi okrog 10 °C).
Spali bomo v bungalovih na Rogli.
Za prevoz na tabor in nazaj poskrbite sami.
Soorganizatorji in podporniki
Tabor v organizaciji ZOTKS in Občine Zreče poteka ob podpori Občine Oplotnica, Občine Mislinja, Društva ljudske tehnike Zreče, podjetja Unitur d.o.o., Sklada za naravo Pohorje, Zavoda RS za varstvo narave, OE Celje, Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor in Pot med krošnjami Pohorje d.o.o.
Prijave
Prijave* sprejemamo do zasedbe mest oziroma najkasneje do 18. junija 2025. Prijave sprejemamo izključno prek spletnega prijavnega sistema, preko elektronske pošte niso možne niti prijave niti rezervacije mest. Navodila za prijavo in povezavo do prijavnega sistema so TUKAJ.
Ob prijavi je potrebno vplačati prostovoljni prispevek za udeležbo v višini 200,00 EUR na TR ZOTKS: SI56 6100 0000 5312 940 (Delavska hranilnica), sklic 00 050109 (Zveza za tehnično kulturo Slovenije, Zaloška 65, 1000 Ljubljana). S prispevki in drugimi finančnimi viri bomo pokrili nastanitev in prehrano za udeležence in mentorje, strokovno delo, gradiva, nezgodno zavarovanje ipd.
Če prijava ČAKA NA POTRDITEV ali je na ČAKALNEM SEZNAMU, prispevka ne plačujte, ampak počakajte na obvestilo, da je prijava sprejeta.
* V primeru sprememb pogojev izvajanja ali premajhnega števila udeležencev si organizator pridržuje pravico do spremembe programa ali višine prispevka oziroma odpovedi tabora.