Preskoči na vsebino

Konstruktorstvo in tehnologije obdelav

Ključni datumi

Rok za oddajo prijave

Regijsko tekmovanje

ob 14.00

Rok za vpis rezutatov regijskega tekmovanja

Državno tekmovanje

ob 9.00

Lokacija tekmovanja

Regijska tekmovanja

  • pomurska regija (III. OŠ Murska Sobota)
  • podravska regija (OŠ Ormož)
  • celjska regija (OŠ Lava, Celje)
  • dolenjska regija (OŠ Otočec)
  • ljubljanska regija (OŠ Riharda Jakopiča, Ljubljana)
  • gorenjska regija (OŠ Franceta Prešerna, Kranj)
  • notranjska regija (OŠ Polhov Gradec)
  • primorska regija  (priključi notranjski)
  • koroška regija (OŠ Vuzenica)

Državno tekmovanje

Državno tekmovanje bo potekalo na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, Kardeljeva ploščad 16.

 

Vsebina tekmovanja

Pregled razpisanih tekmovalnih področij in panog z omejitvami udeležbe na državnem tekmovanju (omejitve veljajo tudi za regijski nivo):

Konstruktorstvo:

  • K1 – Konstruiranje z Lego gradniki, za predšolske otroke in za učence prvega triletja OŠ
    največ 3 tekmovalci iz regije (po en tekmovalec v vsaki skupini)
  • K2 – Konstruiranje s poljubno konstrukcijsko zbirko, za učence drugega triletja OŠ
    največ 2 tekmovalca iz regije
  • K3 – Reševanje problema s konstrukcijsko zbirko ( Fischer, Lego,…), za učence tretjega triletja OŠ
    največ 2 tekmovalca iz regije
  • K4 – Reševanje problema z elektronsko zbirko, za učence tretjega triletja OŠ
    največ 2 tekmovalca iz regije
  • K5 – Načrtovanje s programom Cici CAD in Qucad, za učence tretjega triletja OŠ
    največ 2 tekmovalca iz regije
  • K6 – Modeliranje s programom Google SketchUp, za učence tretjega triletja OŠ
    največ 2 tekmovalca iz regije

Tehnologija obdelav

  • T1 – Izdelava izdelka iz papirja, za učence drugega triletja OŠ
    največ 2 tekmovalca iz regije
  • T2 – Izdelava izdelka iz lesa z uporabo električnega orodja, za učence tretjega triletja OŠ
    največ 1 ekipa (z 2 tekmovalcema) iz regije
  • T3 – Izdelava izdelka iz umetne mase, za učence tretjega triletja OŠ
    največ 1 ekipa (z 2 tekmovalcema) iz regije
  • T4 – Izdelava izdelka iz kovine, za učence tretjega triletja OŠ
    največ 1 ekipa (z 2 tekmovalcema) iz regije
  • T5 – Projektno delo (poleg izdelka vsebuje tudi kompleksno predstavitev), za učence tretjega triletja OŠ
    največ 3 naloge

D1 – Iz učenčeve domače delavnice
največ 3 naloge s posamezne regije

D2 – Razstava izdelkov šol
največ dva predstavnika s šole, ki razstavlja

Pravila posameznih tekmovalnih panog

Pri vseh panogah učenci tekmujejo v enotni skupini razen pri K1, kjer tekmujejo v naslednjih treh skupinah

  • predšolski otroci in 1. razred,
  • 2. razred,
  • 3. razred.

in skupini K2, kjer tekmujejo v naslednjih dveh skupinah:

  • 4. razred,
  • 5. in 6. razred

V panogah K1, K2, K3, K4, K5, K6 in T1  učenci tekmujejo posamično.

V panogah T2, T3 in T4 učenci tekmujejo ekipno, vsaka ekipa šteje dva tekmovalca.

V panogah T5 in D1 lahko učenci tekmujejo posamično ali v skupini z največ 3 učenci.

Šole prijavijo tekmovalce na regijsko tekmovanje v informacijski sistem ZOTKiS, ki je dosegljiv  na spletni strani ZOTKS www.zotks.si.

Prijavnina

Prijavnine NI.

Razglasitev rezultatov in nagrade

Rezultati bodo objavljeni v skladu s 26. in 27. členom Pravilnika o tekmovanju iz znanja konstruktorstva in tehnologije obdelav. Podelitev priznanj in nagrad bo na posebni prireditvi, ki bo predvidoma v juniju 2023. Natančen datum in lokacija prireditve bosta določena naknadno in objavljena na spletni strani ZOTKS. Vsi nagrajenci bodo prejeli vabila za prireditev. Najuspešnejši tekmovalci v skupinah zadnjega triletja OŠ prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na strokovni ekskurziji, ki jo bo organizirala ZOTKS v letu 2023.

Prvi trije, če so dobitniki zlatega priznanja, v posamezni skupini (razen K1, zaradi starostne omejitve) prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na enem izmed taborov, ki jih bo organizirala ZOTKS v poletnih mesecih 2023.