1. številka revije Tim 2023-2024
Vsebinsko kazalo
Iz vsebine
Prisotnost in pomen tehniškega izobraževanja v Sloveniji
Tehnološka pismenost pomeni eno pomembnejših veščin 21. stoletja. Zajema razumevanje tehnike in tehnologije ter njunih vplivov na posameznika, družbo in okolje. Tehnološko pismeni posameznik zna uporabljati in ustrezno razvijati tehnološke proizvode, sisteme ter procese, da bi pripomogli k razvoju človeštva. Zato je izobraževanje za tehnološko pismenost bistvenega pomena.
Hawker Hunter – začetniški letalski model s pogonom na elastiko
Ker se je Letalska zveza Slovenije (LZS) odločila dejavno pristopiti k programu podpore osnovnošolske mladine na področju modelarsko-letalskih veščin, smo v ta namen pripravili serijo načrtov za izdelavo letalskih modelov. Kot prvega predstavljamo letalo Hawker Hunter z delta krilom, narejeno iz deprona, ki pri spuščanju z elastiko najmlajšim ponuja obilo zabave. Kot je značilno za začetniške projekte, model ni zahteven za gradnjo, ki ob pomoči mentorja traja približno dve uri.
Model prekucnika
Načrt za model prekucnika je nastal na željo številnih bralcev, ki so po junija lani v Timu objavljenih navodilih izdelali model avtodvigala. Tudi tokratni izdelek je preprost za gradnjo, zato mu bo z nekaj truda in natančnosti ter z osnovnim modelarskim orodjem kos celo popoln začetnik.
Hišica iz lepenke
Preprosta hišica je izdelana iz embalaže valovite in trde lepenke. V članku je poleg drugega predstavljen tudi postopek barvanja objektov, ki se najpogosteje uporablja v maketarstvu oziroma pri izdelavi vinjet oziroma dioram.
Ideje za železniško maketo (1. del)
Naloga t. i. ovalnega kota je »zabrisati« ostri prehod med dvema stičnima pravokotnima ploščama na zgornjem obodu makete. Z njim dosežemo naravnejše navidezno nadaljevanje pokrajine na maketi v daljavo. Kulisa je lahko ročno narisana ali pa uporabimo povečano fotografijo kakega naravnega okolja.
Čolniček iz aluminijaste folije
Iz kosa aluminijaste folije za gospodinjstvo in tršega papirja je mogoče v nekaj minutah oblikovati čolniček, ki čisto zares plava.
Plahutajoči galeb
Ta privlačni in zabavni projekt je narejen iz materiala, ki ga imate že doma. Ko zavrtite ročico, se galeb začne premikati gor in dol ter plahutati s krili, kakor bi zares letel. Ob izdelavi tega preprostega mehanizma boste pobliže spoznali delovanje ročične gredi in obdelavo žice, galeb pa bo marsikomu obudil tudi prijetne spomine na počitniške dni ob morju.
Pripomoček za določanje središča okroglih predmetov
V delavnici se pogosto zgodi, da moramo okroglim premetom, kot so na primer kolo za igračo, plastični pokrov, konzerva ipd. ali pa okrogla letvica oziroma debelejša palica, določiti središče, ker bi tam želeli izvrtati luknjo. Pripomočki, ki olajšujejo tovrstne postopke, so izredno preprosti za izdelavo in narediti jih je mogoče iz ostankov lesa.
Razpršilnik za sobne rastline
Skrb za rože vključuje tudi njihovo zalivanje. V trgovinah je mogoče kupiti različne pripomočke za pršenje sobnih rastlin, vendar pa preprost, povsem enako uporaben in obenem še lep razpršilnik lahko v zelo kratkem času in skoraj brez stroškov izdelamo tudi sami ter obenem koristno uporabimo prazno embalažo, ki bi sicer končala v smeteh.
Zapestnica iz furnirja
Zapestnice so dandanes zelo razširjen modni dodatek. Obstajajo v številnih slogih ter oblikah, ki ustrezajo različnim okusom in trendom. Objavljamo navodila za izdelavo elegantne zapestnice iz furnirja. Ob tem bomo spoznali tudi postopek lameliranja, ki ga s pridom uporabljajo v številnih industrijskih panogah.
Lestev v steklenici
V seriji Timovih člankov o izvedbi različnih trikov, ki sicer temeljijo na preprostih naravnih zakonih, a kljub temu dajejo vtis nenaravnega, tokrat opisujemo lestev v steklenici, ki nikogar ne pusti ravnodušnega.
Solarigrafija
Solarigrafije prikazujejo nekaj, česar s prostim očesom ne moremo videti. Zapisujejo namreč navidezne poti Sonca, ki so posledica gibanja Zemlje okrog svoje osi. Čas osvetljevanja je običajno zelo dolg, od nekaj dni do več mesecev ali celo let. Najboljše pri vsem skupaj je to, da je naprava za solarigrafijo izredno preprosta in jo brez večjih stroškov lahko izdelamo sami. Ker poleg tega v postopku ni nobenih kemikalij ali drugih škodljivih snovi, je solarigrafija zanimiva tudi kot delavnica v osnovni šoli.
Eksperimentiranje z brezžičnim prenosom energije
Za eksperimentiranje s prenosom energije na daljavo potrebujemo preprost visokofrekvenčni oscilator (okoli 800 MHz) oziroma oddajnik elektromagnetnega valovanja (energije) ter štiri sprejemne napravice, ki bodo to energijo pretvarjale v svetlobo, zvok in mehansko delo. Razdalja prenosa energije resda ne bo večja od okoli 15 cm, a kljub temu je skoraj neverjetno, kaj lahko naredimo z le nekaj žice in par elektronskimi elementi.
Strašni zmajček
Papirnati zmajček, ki s pogledom sledi našemu premikanju, je izredno zanimiva optična igračka. Skrivnost optične prevare je v zmajčkovi nenavadno oblikovani glavi.
Posoda v obliki lista
Iz velikih drevesnih listov, katerih spodnja stran se ponaša z izrazitimi žilami, je mogoče narediti prav zanimive stvari, kot je na primer posodica iz DAS-mase. Lahko jo napolnimo z bonboni, jedrci, piškotki ipd., kot odprta škatlica je primerna za shranjevanje drobnarij ali pa vanjo postavimo čajno svečko in jo spremenimo v unikatni svečnik.
Poletni motiv v odsluženi ponvi
Za spomin na poletne dogodivščine lahko iz odslužene ponve s premerom vsaj 28 cm ter naplavljenega lesa, lupin školjk, polžjih hišic, raznolikih kamenčkov in obrušenih koščkov stekla, ki ste jih nabrali na morskem obrežju, naredite izviren okras za na steno.