Preskoči na vsebino

1. številka revije Tim 2024-2025

Vsebinsko kazalo

1
Uvodnik
2
Maketa letališča Jožeta Pučnika Ljubljana
4
Model ribiške barke
8
Ideje za železniško maketo (11. del)
11
Hišica na drevesu
16
Dirkalnik Rol'ca
19
Stojalo za pisala in prenosni telefon
22
Prvi stolček
24
Senet
28
Pomen kompozicije pri fotografiranju s pametnim telefonom
33
Lom svetlobe
34
Balon na ionski pogon
38
Mozaik iz starih zgoščenk
40
Leseno namizno držalo v obliki ribe za sporočila
44
Uokvirimo otroške umetnije
46
Spiralni obesek iz bakrene žice
47
Nagradna uganka za bistre glave: Abeceda
48
Vsebinsko kazalo
Timov objektiv – Amelia Earhart – junakinja zgodnjih let letalstva

Iz vsebine

MAKETA LETALIŠČA JOŽETA PUČNIKA LJUBLJANA

Udeleženci maketarskih delavnic Back to Basics – gre za 50 učencev od 2. do 9. razreda z OŠ Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem, OŠ Janeza Puharja Kranj-Center, OŠ Matije Čopa v Kranju, OŠ Stražišče in OŠ Šenčur – so v šolskem letu 2023/2024 pod vodstvom mentorjev Milana Hrestaka in Bineta Logarja izdelali dioramo prenovljenega brniškega letališča v merilu 1 : 390.

MODEL RIBIŠKE BARKE

Glavna značilnost tega zanimivega tipa plovil izpred več desetletij sta viseči mreži ob straneh. Pomanjšana barka iz lesa ima raven krov in škatlast trup, ki po zlepljenju le nekaj sestavnih delov zahteva zelo malo dodatne obdelave. Poleg tega so na modelu namenoma izpuščene podrobnosti, katerih izdelava od začetnika terja več znanja in spretnosti ter posebno orodje in pripomočke.

IDEJE ZA ŽELEZNIŠKO MAKETO (11. DEL)

Parne lokomotive za segrevanje vode v parnem kotlu potrebujejo energent, ki je bil v starih časih premog, zato ga je moralo biti za nemoteno oskrbo v lokomotivskem depoju vedno dovolj na voljo. Dovažanje premoga v depo na maketi poteka z odprtimi vagoni z visokimi stranicami, potem pa se preloži v premogovni bazen.

HIŠICA NA DREVESU

Projekt je namenjen začetnikom, ki še nimajo veliko modelarskih izkušenj in orodja. Izdelek je narejen iz lesenih sladolednih palčk, ki najmlajšim omogočajo preprost vstop v svet modelarstva. So namreč poceni, ni jih težko dobiti, za njihovo obdelovanje pa je potrebno samo osnovno orodje.

DIRKALNIK ROL'CA

Dirkalnik Rol’ca je preprost model vozila, ki je dobil ime po kartonskem tulcu, na katerem je navit toaletni papir. Projekt je primeren za izdelavo pri pouku neobveznega izbirnega pouka tehnika v 4. in 5. razredu, za učence pri pouku tehnika in tehnologija v 6. razredu ali za kak tehniški dan.

STOJALO ZA PISALA IN PRENOSNI TELEFON

Stojalo v obliki slončka z zvitim rilcem je namenjeno spravljanju pisal in drugih potrebščin, na različico z iztegnjenim rilcem pa lahko med polnjenjem baterije ali spremljanjem videovsebin na zaslonu (v navpičnem ali vodoravnem položaju) odložite prenosni telefon.

PRVI STOLČEK

Otroški stolček sestavljajo dve bočni leseni stranici (nogi) ter hrbtni in sedalni del, ki sta oblazinjena. Pod sedalno površino je dodana polička, na katero je mogoče odložiti knjige, igrače, oblačila ipd. Stolček se lahko uporablja za različne dejavnosti, kot so uživanje obroka, ročna dela, risanje, igranje, branje, gledanje televizije in drugo.

SENET

Senet je ena izmed najstarejših družabnih iger na svetu. Ponazarja potovanje duš pokojnih v onostranstvu do posmrtnega življenja. Igralna plošča vsebuje 30 polj, razporejenih v tri vrste po deset. V članku je prikazana izdelava preproste različice seneta, ki jo lahko naredite sami iz odpadnih kosov lesa.

POMEN KOMPOZICIJE PRI FOTOGRAFIRANJU S PAMETNIM TELEFONOM

Upoštevanje kompozicije ter pravil zlatega reza in tretjin je preprosta, a zelo učinkovita tehnika za izboljšanje kakovosti fotografij. Ta pravila omogočajo ustvarjanje bolj uravnoteženih, dinamičnih in vizualno privlačnih slik, kar je ključnega pomena za vsakega fotografa – ne glede na to, ali uporablja pametni telefon ali profesionalno kamero.

LOM SVETLOBE

Lom svetlobe je temeljni fizikalni pojav, ki ima pomembno vlogo na različnih znanstvenih področjih in v vsakdanjem življenju. Z njim se srečujemo v optiki, pri prenosu podatkov po optičnih vlaknih v sodobnih telekomunikacijskih omrežjih, v medicinskih instrumentih, očalih itn. Članek vsebuje fizikalno razlago tega pojava in izvedbo preprostega poskusa.

BALON NA IONSKI POGON

Ionski pogon je vrsta pogona, ki se v praksi uporablja za pogon vesoljskih plovil. V osnovi deluje podobno kot klasični kemični raketni motor. Čeprav je ionski pogon zelo šibek, lahko z osupljivo preprostim modelom spravimo v gibanje majhno ladjico ali celo balon, napolnjen s helijem.

MOZAIK IZ STARIH ZGOŠČENK

Zgoščenke ali CD-ji se kot oblika shranjevanja digitalnih podatkov uporabljajo vse manj, vendar se nam jih vseeno zdi škoda zavreči. Če kdo ne veste, kako jih predelati oziroma koristno uporabil za kak drug namen, v tem članku najde navodila za izvirno okrasitev cvetličnega lončka z mozaikom iz odsluženih zgoščenk.

LESENO NAMIZNO DRŽALO V OBLIKI RIBE ZA SPOROČILA

Da ne bi pozabili na različne obveznosti, projekte, sestanke, preverjanja znanja, domače naloge in druga načrtovana opravila, si iz lesa naredite izviren pripomoček v obliki ribe, kamor boste zatikali lističe z obvestili in sporočili. Lahko ga samo pobarvate ali pa ga okrasite s školjkami, polžjimi hišicami in raznobarvnimi kamenčki.

UOKVIRIMO OTROŠKE UMETNIJE

Otroci nam z največjim veseljem skoraj vsakodnevno prinašajo svoje risbe, slike in druge umetnije. Če posebno uspele sadove njihovega ustvarjanje doma postavimo oziroma obesimo na vidno mesto, jim to zelo veliko pomeni. Da pa bi bili ti likovni izdelki videti še imenitnejši, jih lahko uokvirimo. Tako se bodo ohranili dlje in bodo avtorjem v ponos tudi v poznejših letih.

SPIRALNI OBESEK IZ BAKRENE ŽICE

Baker je eden prvih elementov, ki so jih naši davni predniki odkrili in uporabili, ker se v naravi pojavlja v čisti, kovinski obliki, kar omogoča lažje oblikovanje brez zahtevnih metalurških postopkov. Iz kosa bakrene žice lahko v kratkem času in z zelo malo orodja izdelate privlačen modni dodatek.