Preskoči na vsebino

10. številka revije Tim 2024-2025

Vsebinsko kazalo

1
Uvodnik
2
Spodbujanje tehniške ustvarjalnosti z nagradnim natečajem
4
Maketa sovjetskega lovskega letala Jakovljev Jak-3
8
Profilni merilnik
10
Mala šola 3D-tiska (2. del)
12
Letalski RV-model Shark
15
Raketno modelarstvo za mlade modelarje (5. del)
20
Poltrupna maketa jadrnice Endeavour
24
Zložljivi nož za obračanje palačink
27
Laboratorijski napajalnik iz odsluženega računalnik
32
Zapestnice prijateljstva
37
Pajkova mreža
38
Usnjeni etui za sončna očala
42
Akvarij iz odpadne embalaže
45
Letno abecedno vsebinsko kazalo TIM 2024/2025
47
Nagradna uganka za bistre glave – Hiperbola
Timov objektiv – Ladja, ki je odločilno vplivala na razvoj naravoslovja

Iz vsebine

SPODBUJANJE TEHNIŠKE USTVARJALNOSTI Z NAGRADNIM NATEČAJEM

Izobraževalni center za jedrsko tehnologijo (ICJT), ki je ena od organizacijskih enot Instituta »Jožef Stefan«, je doslej objavil že dva nagradna natečaja na temo energetike. Organizatorji so bili navdušeni nad raznovrstnostjo in kakovostjo prispelih projektov, nad uporabljenimi materiali in tehnikami izdelave. Zato za prihodnje šolsko leto napovedujejo nov natečaj in k sodelovanju vabijo tudi bralce revije Tim.

Več informacij najdete na spletni strani www.icjt.org.

MAKETA SOVJETSKEGA LOVSKEGA LETALA JAKOVLJEV JAK-3

Jakovljev Jak-3 je enomotorno enosedežno sovjetsko lovsko letalo iz druge svetovne vojne, ki so ga razvili kot posodobitev njegovega predhodnika z oznako Jak-1. Maketa (v merilu 1 : 72) proizvajalca HobbyBoss, katere izdelava je podrobno opisana v članku, je namenjena začetnikom na področju plastičnega maketarstva (ang. easy kit), zato ima razmeroma malo sestavnih delov, kompletu pa je dodan še listič z vodnimi nalepkami.

PROFILNI MERILNIK

Profilni (ali konturni) merilnik je orodje za beleženje oblike prečnega prereza površine. Sestavljen je iz niza jeklenih ali plastičnih zatičev, nameščenih tesno drug ob drugem v ploščatem okvirju, ki jih drži v isti ravnini in vzporedno, hkrati pa jim omogoča neodvisno gibanje v smeri pravokotno na okvir. Ko jih pritisnemo ob predmet, se zatiči prilagodijo njegovi obliki. Tak pripomoček je v domači delavnici po navodilih v tem članku mogoče narediti za nekaj drobiža.

MALA ŠOLA 3D-TISKA (2. DEL)

V prejšnji številki je bil objavljen kratek pregled različnih tehnologij 3D-tiska, v tem članku pa je nekoliko podrobneje predstavljena cenovno najdostopnejša tehnologija, imenovana FDM (ang. Fused Deposition Modeling – modeliranje s topljeno plastiko). Pogovorno temu tipu tiskalnikov rečemo tudi »tiskalniki na filament«. So cenovno dostopni, saj jih lahko kupimo že za nekaj sto evrov, in če imamo osnovno tehnično znanje, bomo delo z njimi lahko hitro obvladali.

LETALSKI RV-MODEL SHARK

Model je nastal na podlagi članka v januarski številki Tima iz leta 2015, v katerem je bila opisana gradnja dvoranskega drsalca Shark 15.1. Predelana različica je dvakrat večja (razpetina kril meri 590 mm) in ima vgrajene komponente za radijsko vodenje. Model je v zraku zelo stabilen in kot tak primeren tudi za začetnike. Najbolje ga je spuščati z nižjih pobočjih ali z elastiko, odvreči pa ga je mogoče tudi iz večjega letalskega modela.

RAKETNO MODELARSTVO ZA MLADE MODELARJE (5. DEL)

V petem nadaljevanju serije člankov o izdelavi raketnega modela je podrobno prikazana izdelava padala za kategoriji S6A/2 in S3 NACIONAL ter izdelava strimer traku za kategorijo S6A/2. Opisana je priprava modela na izstrelitev, ki vključuje zaščito pristajalnega sistema in vstavljanje padala ali strimer traku), zadnji del članka pa je namenjen opisu raketnih motorčkov, njihovi zgradbi, pomenu oznak na ohišju ter njihovem vstavljanju v model.

POLTRUPNA MAKETA JADRNICE ENDEAVOUR

Poltrupna maketa ladje je tridimenzionalni model trupa, ki ponazarja samo eno polovico prave ladje, običajno prerezano po sredini trupa, pritrjena pa je na leseno ploščo. V nasprotju z bolj razširjenimi polnimi maketami se poltrupna maketa osredotoča izključno na trup – njegov obris, obline, širino, višino, ugrez ter obliko premca in krme. V članku je predstavljena izdelava desetkrat pomanjšane znamenite jadrnice Endeavour izpred devetih desetletij.

ZLOŽLJIVI NOŽ ZA OBRAČANJE PALAČINK

Zložljivi nož za obračanje palačink je zelo primeren projekt za učence, ki obiskujejo tehniški krožek ali izbirni predmet OGL, saj od njih zahteva natančnost pri žaganju, lepljenju in sestavljanju posameznih delov, poseben izziv pa pomeni tudi sklepna obdelava izdelka. Tako nož ne bo samo služil svojemu namenu, ampak bo kuharskemu mojstru v ponos tudi zaradi videza in elegantnega odpiranja oziroma zapiranja.

LABORATORIJSKI NAPAJALNIK IZ ODSLUŽENEGA RAČUNALNIKA

Laboratorijski napajalnik z nastavljivo napetostjo je obvezni del opreme vsake hobijevske delavnice. Z nekaj iznajdljivosti in za manj kot 20 EUR lahko sami izdelate takšno napravo z nastavljivo napetostjo 0–12 V in nastavljivim izhodnim tokom 0–8 A. V članku so predstavljene tri izvedbe preprostih delavniških napajalnikov, ki temeljijo na napajalniku iz odsluženega osebnega računalnika.

Risbi čelnih plošč

ZAPESTNICE PRIJATELJSTVA

Zapestnice prijateljstva so znak zaupanja in predanosti. Preproste, ročno izdelane zapestnice si prijatelji podarjajo kot znak trajne povezanosti. Običajno so izdelane iz pisanih niti v različnih vzorcih, od katerih ima vsak poseben pomen. Za izdelavo tovrstnih modnih dodatkov potrebujete preprost pripomoček, ki ga lahko iz ostankov vezane plošče naredite tudi sami, če imate vsaj nekaj izkušenj z uporabo modelarske rezljače.

PAJKOVA MREŽA

Motorične igre otroka spodbujajo h gibanju, omogočajo mu finomotorični razvoj in dajejo priložnost za preskušanje svojih sposobnosti; ob njih sprošča napetost ter razvija spretnost, ob uspešno opravljeni nalogi pa pridobiva samopotrditev in veselje, kar krepi njegov socialni razvoj. Otroci ob nalogah, ki jim pomenijo izziv, uživajo in z veseljem posegajo po njih, z vsako ponovitvijo so uspešnejši, hitrejši in spretnejši. V članku je opisana izdelava preproste motorične igre, namenjene predšolskim otrokom.

USNJENI ETUI ZA SONČNA OČALA

Sončna očala so skoraj obvezni del poletne oprave. Kadar jih ne potrebujemo, jih običajno vtaknemo v žep, torbico oziroma odložimo na kako drugo mesto, vendar pa so precej bolj na varnem v etuiju. Tega lahko kupite, ali pa ga z nekaj natančnosti in spretnosti iz kosa semiša, naravnega oziroma umetnega usnja izdelate sami. V tak etui je namesto očal mogoče spraviti tudi dokumente, denar, ličila, telefon, pisala in še kaj.

AKVARIJ IZ ODPADNE EMBALAŽE

Kdor bi si rad morsko vzdušje pričaral tudi doma, naj iz odpadne embalaže (kartona, lepenke, škatel od riža, kosmičev, jajc ipd.), barvnega papirja, slamic, palčk za nabodala in še nekaj drobnarij ob pomoči slik na spletu, v knjigah in revijah izdela akvarij ter v njem poustvari pisani življenjski svet iz morskih globin.