Preskoči na vsebino

5. številka revije Tim 2024-2025

Vsebinsko kazalo

1
Uvodnik
2
Dinozavri prihajajo!
4
Labirint
7
Izdelava kita za plastične makete
8
Ideje za železniško maketo (15. del)
12
Šolsko dvorišče, klopci in prijateljstvo
16
Mini Delta – preprosti jadralni model na fračo
18
Model vozila z dvižno košaro
21
Timov večni koledar
26
Stenska polička za manjše predmete
28
Začetniški model vojaškega helikopterja
32
Koristna uporaba tipk iz odslužene računalniške tipkovnice (2. del)
34
Elektroskop in detektor polaritete električnega naboja
39
Ptičja krmilnica iz plutovinastih zamaškov
42
Prstne lutke iz filca
44
Živalske stopinje in sledi
47
Nagradna uganka za bistre glave – Kovanci
III
Timov objektiv – 55 let od prvega poleta boeinga 747

Iz vsebine

DINOZAVRI PRIHAJAJO!

Ljubitelji znanstvenofantastičnih filmov in dinozavrov že nestrpno pričakujejo 2. julij 2025, ko bo premierno prikazan film Jurassic World Rebirth (Jurski svet: Vnovično rojstvo oziroma Preporod), saj producenti studia Universal Pictures 2 obljubljajo dih jemajočo zgodbo, zvezdniško igralsko zasedbo in vrhunske vizualne učinke. Ob pravi poplavi najrazličnejših igrač in predmetov, povezanih z dinozavri, ki jih bo v trgovine prineslo predvajanje novega filma, »modelarski« lonček pristavljamo tudi mi z objavo petih obrisov figur, ki jih lahko poljubno pomanjšate in še kako drugače spremenite ter izžagate iz lesa poljubne vrste in debeline.

LABIRINT

3D-tisk je ena izmed najhitreje razvijajočih se tehnologij, ki odpira vrata k ustvarjalnosti, inovacijam in reševanju praktičnih izzivov. Gre za postopek dodajanja materiala v plasteh na podlagi računalniškega modela. Vključitev 3D-tiska v izobraževalne procese, zlasti pri pouku tehnike in tehnologije, učencem omogoča pridobiti veščine načrtovanja, prostorske predstave in dela z napredno tehnologijo. Z nekaj spretnosti uporabe modelirnika in 3D-tiskalnika lahko izdelate labirint, ki vam bo popestril dolge zimske večere. Da pa igra (predvsem za starejše) ne bi prehitro postala prelahka, na koncu članka najdete tri predloge za izzive, ki jih lahko rešujete tudi kot tekmovanje.

IZDELAVA KITA ZA PLASTIČNE MAKETE

Pri gradnji plastičnih maket se pogosto srečamo s težavo, ko se deli med sabo ne prilegajo popolnoma. Včasih zadostuje, da površine samo poravnamo z brusilnim papirjem, večje špranje pa je treba zapolniti, obrusiti in popraviti morebitne poškodbe detajlov, kot so kovice ipd. Za ta namen je v prodaji kar nekaj maketarskih kitov, a odličen nadomestek zanje lahko naredimo tudi sami. Zanj ne potrebujemo nič drugega kot nekaj plastičnih nosilce delov makete in katero koli lepilo za plastiko.

IDEJE ZA ŽELEZNIŠKO MAKETO (15. DEL)

Po železnici prevažamo različne vrste tovora, ki jih glede na njihovo naravo lahko razdelimo v več skupin. Posamezne vrste vagonov za različne tovore se med seboj razlikujejo po svojih značilnostih. Tovor, ki ga bomo na naši maketi prevažali z vagoni, je odvisen od njene zasnove oziroma obdobja, ki naj bi ga maketa ponazarjala. V prejšnjih časih so prednjačili vagoni z lesom v različnih oblikah (hlodi, plohi, okroglice), s premogom ter z različnimi kovinskimi izdelki in polizdelki. Ti vagoni so zaradi vidnega tovora za maketo veliko privlačnejši od zaprtih in kontejnerjev. Z nekaj spretnosti, iznajdljivosti in domišljije je iz lahko dostopnih gradiv mogoče izdelati veliko ponazoritev različnih tovorov. Tako bo naša maketa dajala privlačnejši in verodostojnejši videz.

ŠOLSKO DVORIŠČE, KLOPCI IN PRIJATELJSTVO

Dvorišče pred vhodom v Osnovno šolo Trbovlje krasijo vrtiček zanimivih kamenčkov, smerokazi prijaznih besed, velike raznobarvne plošče za igro – in dve pisani klopci prijateljstva. Ideja za projekt popestritve pustega šolskega dvorišča je nastala med pogovorom z učenci in učitelji v okviru sestanka šolske skupnosti učencev, vse pa je bilo del ideje, kako širiti prijateljstvo in reševati morebitne nesporazume. V projekt je bilo vključenih okoli 40 učencev z učitelji; pri delu mlajših šolarjev so prostovoljno pomagali tudi devetošolci. V članku je podrobno opisana izdelav klopc iz betona in lesa, ki sta zdaj kraj za druženje, sklepanje novih prijateljstev in reševanje morebitnih nesporazumov.

MINI DELTA – PREPROSTI JADRALNI MODEL NA FRAČO

Mini Delta je preprost jadralni model s pogonom na fračo. Primeren je za začetnike, saj ima preprosto konstrukcijo in malo sestavnih delov. Ker leti razmeroma hitro in visoko, ga je priporočljivo spuščati zunaj ali v športni dvorani. Izstrelimo ga tako, da v eni roki držimo fračo, ki je vpeta na kljuko, z drugo pa model – z dvema prstoma na krilu in enim pod trupom. Elastiko napnemo pod kotom 30° in model izpustimo. Pri takem vzletu bo naredil luping in nadaljeval v ravnem letu.

Videoposnetek spuščanja si lahko ogledate na spletnem naslovu tinyurl.com/56kucc5j.

MODEL VOZILA Z DVIŽNO KOŠARO

Specializirana vozila, opremljena z dvižnim mehanizmom in košaro, ki omogoča premikanje oseb in opreme ter varno in stabilno delo na višini, se uporabljajo za popravila javne razsvetljave, vzdrževanje telekomunikacijskih ali električnih daljnovodov, dela na fasadah in strehah stavb, postavljanje reklamnih panojev in transparentov, barvanje in čiščenje visokih površin, gasilska posredovanja, odstranjevanje nevarnih vej ali dreves, v filmski in fotografski industriji pa tudi za snemanje z višine ali iz težko dostopnih kotov. Po objavljenem načrtu lahko iz vezane plošče, nekaj žice in vijakov izdelate preprost model vozila z dvižno košaro. Ker je izdelek preprost, mu bodo z nekaj truda in natančnosti ter z osnovnim modelarskim orodjem kos tudi popolni začetniki.

TIMOV VEČNI KOLEDAR

Poznamo več izvedb koledarjev, kot so žepni, namizni in stenski. Slednji so brez dvoma najpogostejši, saj poleg tega, da omogočajo jasen pregled nad meseci, tedni in dnevi v letu, z različnimi dizajni, barvami in tematikami prispevajo tudi k estetiki prostora. Njihovi edini pomanjkljivosti sta velikost in minljivost: marsikdaj tudi za še tako lep koledar na steni preprosto ni dovolj prostora, ob izteku leta pa moramo vse te pripomočke zavreči, saj niso več uporabni. V takih primerih se kot zelo praktična rešitev izkaže večni koledar, ki je majhen, vendar razločno kaže datum ter dan in mesec v letu – seveda poljubno mnogo let. Naredite ga lahko sami, njegov videz pa prilagodite svojemu okusu in domišljiji.

STENSKA POLIČKA ZA MANJŠE PREDMETE

Manjše igrače, spominke, priložnostna darilca in podobne predmete po navadi brez posebnega reda hranimo v kakem predalu ali škatli, kjer jih nihče ne vidi, zato počasi pozabimo nanje. Ste že kdaj pomislili, da bi naredili izbor najlepših in najvrednejših med njimi oziroma tistih, ki so vam najbolj všeč ali vas nanje vežejo posebno lepi spomini, ter jih pregledno razstavili – na primer na stenski polički, kjer bi jih poleg vas občudovali tudi drugi? Na njej bi lahko našli mesto tudi na primer manjši pokali in priznanja, posebno lepe školjke in kamni, ki ste jih prinesli s počitnic ali potovanj, male kakteje, drobni izdelki iz Tima, zbirka najljubših avtomobilčkov iz otroštva ter še marsikaj.

ZAČETNIŠKI MODEL VOJAŠKEGA HELIKOPTERJA

Pouk tehnike in tehnologije v osnovnih šolah, ki izvajajo program vzgoje in izobraževanja z nižjim izobrazbenim standardom, poteka nekoliko drugače kot v drugih osnovnih šolah. Bistvena razlika je predvsem v večjem poudarku na praktičnem delu. Zato je naloga učiteljev, da poleg posredovanja snovi v skladu z učnimi načrti oblikujejo tudi čim zanimivejše projekte, ki zajemajo raznovrstne načine obdelave gradiv, učence pa med gradnjo spodbujajo k razmišljanju in praktičnemu reševanju problemov. V tem članku je opisana izdelava začetniškega modela helikopterja, ki je zasnovan po vzoru ameriškega vojaškega jurišnega helikopterja Boeing AH – 64 Apache.

KORISTNA UPORABA TIPK IZ ODSLUŽENE RAČUNALNIŠKE TIPKOVNICE (2. DEL)

Računalniška tipkovnica je ključni del računalniškega sistema. Uporablja se za vnos podatkov – tipkanje besedil, upravljanje programske opreme in igranje iger. Ko neha služiti svojemu namenu, jo običajno zavržemo, saj nam je sicer samo v napoto. Vendar pa je iz tipk mogoče narediti praktične in okrasne izdelke ter tudi nakit, ki se ga bodo gotovo najbolj razveselile računalniške zanesenjakinje.

V prvem delu članka v decembrskem Timu je bila prikazanih nekaj idej za izdelke iz tipk klasičnih velikih tipkovnic za osebne računalnike. Obstajajo pa tudi prenosni računalniki, kjer so tipke zaradi zahtev po čim manjšem in čim tanjšem ohišju precej bolj ploščate – a zato prav nič manj zanimive za predelavo v kaj drugega, ko nehajo služiti svojemu prvotnemu namenu.

ELEKTROSKOP IN DETEKTOR POLARITETE ELEKTRIČNEGA NABOJA

V članku je opisana izdelava dveh naprav za raziskovanje statičnega električnega naboja in številnih drugih zanimivih pojavov. Elektroskop je učinkovit pripomoček za zaznavanje in merjenje električnega naboja. Žal pa z njim ne moremo ugotoviti, ali gre za pozitivni ali negativni električni naboj oziroma električno polje. Če vemo, s katerim materialom smo pridobili električni naboj, lahko njegovo polariteto odčitamo iz triboelektrične vrste. Druga možnost pa je detektor polaritete električnega naboja, ki nam z dvema LED-diodama pokaže, ali je električno polje v bližini pozitivno ali negativno.

PTIČJA KRMILNICA IZ PLUTOVINASTIH ZAMAŠKOV

Ptičje krmilnice so običajno lesene, vendar jo je mogoče narediti tudi iz plutovinastih zamaškov. Če jih doma nimate dovolj, se zanje dogovorite v bližnji gostilni ali baru. Nekaj čim bolj tankih in ravnih vej lahko odrežete v naravi, vse ostalo gradivo ter orodje in pripomočke pa imate gotov že doma. Preden se lotite dela, razmislite o velikosti krmilnice in najprimernejšem mestu zanjo. Biti mora odporna proti vodi, vzdržljiva in dobro pritrjena; omogočati mora tudi dostop do notranjosti, da jo boste lahko občasno očistili in znova napolnili. Spomladi, ko bo v naravi spet dovolj hrane za ptice, pa boste krmilnico pospravili do naslednjega mrzlega obdobja.

PRSTNE LUTKE IZ FILCA

Prstne lutke so zaradi svoje dostopnosti in prilagodljivosti priljubljene po vsem svetu. So namreč odličen vsestranski pripomoček za poučevanje najmlajših o čustvih, socialnih situacijah, bontonu ipd. Z ustvarjanjem različnih zgodb spodbujajo domišljijo, socialne veščine, jezikovni razvoj in čustveno izražanje, razvijajo fino motoriko in koordinacijo rok, obenem pa ponujajo tudi zabavno in interaktivno izkušnjo. Prstne lutke je mogoče kupiti, iz filca pa jih lahko naredimo tudi sami. V članku je opisana izdelava petih različnih živalskih figur – pujska, psička, muce, žabice in krtka.

ŽIVALSKE STOPINJE IN SLEDI

Že predšolski otroci so ob dnevnem seznanjanju z naravo in njeno lepoto izredno pozorni opazovalci ter raziskovalci, zato jim lahko približamo živalske stopinje in sledi prek opazovanja v naravi oziroma jim pokažemo primerno knjigo ali obiščemo spletno stran s tovrstno vsebino. Najmlajši otroci okolico najintenzivneje raziskujejo izkustveno, torej neposredno v naravi. Ker pa je treba imeti za opazovanje živalskih stopinj in sledi ostro oko ter veliko znanja in izkušenj, jim jih lahko približamo s spoznavanjem različnih pripomočkov, katerih izdelava je opisana v tem članku.