6. številka revije Tim 2024-2025
Vsebinsko kazalo
Iz vsebine
Slovenija v malem
Sredi letošnjega januarja so v Šenčurju pri Kranju odprli prvi muzej dioram pri nas (www.slovenija-v-malem.com), ki na edinstven način predstavljajo zgodovinske mejnike naše dežele – od prazgodovine, ki jo zastopata upodobitvi lova na mamuta pri Nevljah in koliščarska naselbina na Ljubljanskem barju, do slovesne razglasitve samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije 26. junija 1991. Avtor več kot 20 razstavljenih dioram je Igor Grabnar.
Raketno modelarstvo za mlade modelarje (1. del)
Raketno modelarstvo je posebna oblika prostočasne dejavnosti, pri kateri posamezniki ali skupine izdelujejo in izstreljujejo modele raket. Gre za zanimivo kombinacijo teorije in prakse, saj modelarji ob izdelavi in izstreljevanju modelov spoznavajo različne fizikalne zakone. V prvem nadaljevanju so predstavljeni kategorije modelarskih raket ter pripomočki za izdelavo tekmovalnih modelarskih raket MaK40-24 in MaK50-24.
Ideje za železniško maketo (16. del)
Za razumevanje vožnje vlakov na železniških maketah je treba najprej poznati tirno situacijo, ki omogoča sestavljanje in razstavljanje vlakovnih garnitur ter odvijanje prometa na maketi. Poleg tega je treba sestaviti protokol, ki določa postopke pri upravljanju makete. Sestavljajo ga opisi, navodila, tabele in priloge, po katerih poteka upravljanje prometa, zajema pa sestavljanje oziroma razstavljanje vlakovnih garnitur, vožnjo vlakov, lokomotivske manevre in pretovor tovornega blaga.
Tehnika staranja maket z akrilnimi barv
Poleg natančnega sestavljanja, izbire ustreznih barv in njihovega nanosa s čopičem ali zračnim peresom se s postopkom staranja maketi doda še element, ki ji vdihne nekaj življenja ter jo dodatno približa resničnemu stanju. Prednost tehnike staranja z akrilnimi barvami je v tem, da se posamezni nanosi sušijo hitreje, lahko si pomagamo s sušilnikom za lase, manj je uporabe različnih topil in težko razgradljivih oljnih barv, čiščenje orodja (in prstov) pa je lažje, saj za to zadostujeta že voda in milo.
Izdelava vrtavke s 3D-tiskalnikom
Vrtavka je igralni pripomoček, ki so ga poznali že v času starih Kitajcev. Običajno se uporablja tako, da jo igralci izmenično poženejo po mizi, kratki ukazi na njenih šestih ploskvah pa določijo njihovo naslednjo potezo v igri oziroma jih izločijo iz nje. Vrtavke so običajno lesene, vendar jo lahko natisnete tudi s 3D-tiskalnikom in obenem prilagodite tako, da na ploskve napišete poljubne naloge.
Riba iz papirja
Izdelovanje papirnatih modelov je razširjen hobi, ki vključuje oblikovanje tridimenzionalnih modelov iz papirja ali kartona. Gre za dostopno in cenovno ugodno obliko prostočasne dejavnosti, ki jo lahko prilagodimo različnim stopnjam zahtevnosti. Izdelek v obliki ribe je namenjen nabiranju izkušenj pri gradnji modelov iz papirja. Čeprav je vse skupaj videti preprosto, njegova izdelava vendarle zahteva natančnost in potrpežljivost.
Spretnostna igra z obroči
Gre za različico bolj razširjene izvedbe s petimi lesenimi klini, navpično pritrjenimi na podstavek v obliki križa. V našem primeru so steklenice oziroma plastenke in lesen zabojček uporabljeni zaradi praktičnega prikaza možnosti koristne uporabe odslužene embalaže, ki bi sicer končala na odlagališču. Bistvo igre je z izbrane razdalje metati obroče na vratove steklenic in ob tem zbrati čim več točk. Pravila je mogoče poljubno spreminjati oziroma prilagajati številu in starosti igralcev.
Dvokrilnik iz masivnega lesa
Za ljubitelje lesenih igrač smo pripravili opis izdelave preprostega dvokrilnika, ki spominja na zgodnje obdobje letalstva in prve zračne dvoboje. Narejen je iz lesnih odpadkov, zasnovan pa je tako, da ga brez težav lahko izdelujejo učenci v 6. razredu pri pouku tehnike in v 7. razredu pri obdelavi lesnih gradiv.
Stojalo za pisala v obliki kamiončka
Stojala za pisala v različnih izvedbah in iz različnih gradiv so zelo priljubljen projekt pri urah tehnike in tehnologije. V tem članku predstavljeni izdelek v dveh različicah nadgradnje na podvozju je preprost za izdelavo, odlično služi svojemu namenu, obenem pa je tudi lep okras na mizi.
Franklinovi zvončki
Franklinovi zvončki so dobili ime po svojem izumitelju Benjaminu Franklinu. Verjetno gre za sploh prvo uporabno napravo, ki je električno energijo pretvarjala v mehansko
delo. Ko je raziskoval nevihtne strele, je zvončke uporabljal za to, da so ga opozarjali na prihajajoče nevihte. Ta izredno zanimivi eksperimentalni pripomoček, ki za delovanje izkorišča statično elektriko, lahko po navodilih v članku izdelate tudi sami.
Videoposnetki eksperimentov z elektrostatičnim nihalom so dostopni na spletnem naslovu https://youtu.be/x4u6uT-ePcE.
Pustni škrat
Letošnje pustno rajanje se začne 22. februarja, končalo pa se bo na pustni torek, 4. marca. Če bi si za to priložnost radi naredili kostum, a ne veste, kako se lotiti dela, si lahko pomagate z napotki v tem članku, kjer je opisana izdelava preproste oprave, v kateri boste videti kot dobrovoljni škrat iz pravljic.
Sr(e)čni šopek
Iz poškodovanih ali kako drugače neuporabnih listov knjig je mogoče še koristno uporabiti – na primer za izdelavo šopka srčkov, ki so lahko primerno darilo dragi osebi za valentinovo ali osebni praznik, sicer pa jih damo v vazo in uporabimo kot okras.
Prstan iz bakrene žice
Iz odpadnega kosa bakrene žice s prerezom 2,5 mm2 lahko zgolj z uporabo modelarskega noža, koničastih klešč, klešč ščipalk, kladiva in ploščate iglaste pilice v nekaj minutah naredite prstan v obliki srca ter z nekaj domišljije še druge oblike nakita.
Čipkasti nakit
V zgodovini so bile čipke tradicionalno uporabljene kot okras na oblačilih, prtih, zavesah, robcih in verskih predmetih. Danes se uporabljajo tudi v sodobnem oblikovanju: za nakit, modne dodatke in celo arhitekturne dekoracije. Vzorci za vozlano čipko so sestavljeni iz temeljnih elementov – dvojnih vozlov, pikotov in povezav, katerih izdelava je prikazana v tem članku.
Usnjena torbica za prenosni telefon
Ta preprosti in praktični izdelek, ki ga lahko naredite iz usnja, umetnega usnja (nape) ali semiša, je namenjen odlaganju prenosnega telefona med polnjenjem oziroma kadar ga ne potrebujete. Olajšal vam bo življenje in prihranil čas z iskanjem telefona, ki ga po navadi odložite, kamor pač nanese, odslej pa vas bo vedno čakal na istem mestu.