Knjiga Programski jezik Python s poudarkom na matematiki
Dr. Borut Jurčič Zlobec: Programski jezik Python s poudarkom na matematiki
Obseg: 230 strani
Format: 28 × 21 cm
Cena: 25 €
Datoteke s programi so na POVEZAVI.
Priročnik je namenjen bralcem, ki že poznajo osnove programskega jezika Python. Avtorjev namen je bil – bolj kot ponavljanje njegovih osnov, za kar je na razpolago dovolj učbenikov – predstaviti uporabo jezika Python s poudarkom na matematiki.
Python je visokorazredni, interpretirani in večnamenski programski jezik, ki slovi po berljivosti, preprostosti in široki uporabnosti. Primeren je kot orodje za razvoj programske opreme, ker zaradi bogatega nabora ukazov in knjižnic skrajša pot od osnovne zamisli do prototipa. Razvil ga je Guido van Rossum v poznih 80. letih prejšnjega stoletja, prva izdaja pa je bila objavljena leta 1991. Ime jezika ni povezano s kačo, temveč s humoristično skupino Monty Python, ki jo je avtor oboževal.
Glavne značilnosti jezika Python so:
- čista sintaksa, ki je skorajda podobna angleškemu jeziku, kar omogoča hitro učenje,
- podpira objektno usmerjeno, proceduralno in funkcionalno programiranje,
- spremenljivk ni treba vnaprej deklarirati z določenim tipom,
- obsežna standardna knjižnica omogoča delo z datotekami, spletom, bazami podatkov, matematičnimi funkcijami itn.,
- je odprtokoden (licenca PSF) in deluje na skoraj vseh operacijskih sistemih (Windows, Linux, macOS).
Python je danes osnovno orodje številnih znanstvenikov, analitikov, razvijalcev, raziskovalcev umetne inteligence in učiteljev programiranja. Zaradi svoje dostopnosti in moči ostaja temeljni jezik sodobne informatike.
Dr. Borut Jurčič Zlobec (1948) je slovenski matematik, dolgoletni predavatelj in raziskovalec na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, kjer je deloval od leta 1974 do upokojitve leta 2013.
V svoji akademski karieri se je posvečal številnim področjem matematičnih in fizikalnih znanosti, kot so računalništvo, numerična analiza, fraktalna geometrija, plazemska fizika in mehanska dinamika sistemov.
Je avtor in soavtor več kot 25 znanstvenih člankov, objavljenih v domačih ter mednarodnih publikacijah.
Poleg znanstvenega raziskovanja je veliko pozornosti namenjal pedagoškemu delu in popularizaciji znanosti. Dejavno je sodeloval pri spodbujanju mladih raziskovalcev, tako v okviru srednješolskih raziskovalnih projektov kot z javnim nastopanjem v podporo matematični izobraženosti.
Tudi po upokojitvi ostaja dejaven na akademskem področju. Je zunanji sodelavec ZOTKS, uči programiranje na osnovni šoli, vodi poletni astronomski tabor Astronomskega društva Javornik in sodeluje na poletnem taboru programiranja v jeziku Scratch na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani.
Recenzije:
Presežna vrednost so poznejša poglavja z množico zelo impresivnih zgledov – od Fibonaccija in njegovih indijskih predhodnikov do številskega sistema Majev, odštevank itn.
Andrej Bekeš, Oddelek za azijske študije, Filozofska fakulteta v Ljubljani
Avtor temeljito obdela osnove programskega jezika Python ter prikaže njegovo uporabnost v matematiki in numeričnih problemih drugih znanosti.
Simon Weiss, Računalništvo Lebič
Knjiga je zanimiva celo za popolne laike v programerstvu, ki lahko skoraj v vsakem poglavju preberemo kakšno zanimivo dejstvo, še zanimivejšo nalogo ali se spomnimo, kako daleč je že srednješolska matematika.
Brita Bautin, slovenistka in južnoslavistka
