Tekmovanje iz robotike za osnovne šole
Ključni datumi
Rok za prijavo
Državno tekmovanje
Lokacija tekmovanja
Fakulteta za elektrotehniko UL, Tržaška 25
Vsebina tekmovanja
Tekmovanje iz robotike za osnovne šole izhaja iz tekmovanja mladih tehnikov, ki jih je Zveza za tehnično kulturo Slovenije – ZOTKS organizirala od leta 1976. V današnji obliki pripravljamo tekmovanje od leta 2006. S tekmovanjem želimo mlade spodbujati k povezovanju in uporabi različnih znanj iz elektronike, elektrotehnike, konstruktorstva in programiranja predvsem v praksi.
Vsebina tekmovanja
Tekmovalci sestavijo model računalniško krmiljene naprave, napišejo računalniški program zanj in ga preskusijo. Narišejo skico modela in označijo povezave z vmesnikom.
Pravila posameznih tekmovalnih panog
Kdo lahko tekmuje?
Na tekmovanju lahko sodelujejo učenci osnovnih šol. Tekmovalce lahko prijavijo le osnovne šole.
Način izvedbe tekmovanja in vsebina
Tekmovanje je dvostopenjsko, kot izbirno (razdeljeno v največ tri regije) in državno tekmovanje. Poteka v eni skupini.
Šole morajo svoje tekmovalce prijaviti na tekmovanje najpozneje do 19. februarja 2025 v sistem ZOTKiS.
Tekmovalci tekmujejo posamezno po naslednjem programu:
Tekmovalci dobijo okviren opis lastnosti in delovanja za model računalniško krmiljene naprave.
Sestavijo model naprave po opisanih stopnjah in posamezne komponente naprave povežejo z vhodno-izhodnimi funkcijami vmesnika.
Napišejo računalniški program in ga preskusijo.
Narišejo skico modela, iz katere so razvidne povezave motorjev, lučk, stikal in senzorjev z vmesnikom.
Predvidijo možnosti nadgradnje modela in jih opišejo, v primeru da imajo dovolj časa, pa lahko nadgradnjo tudi izvedejo.
Delovanje izdelka predstavijo komisiji in odgovarjajo na njena vprašanja.
Ocenjevalni kriteriji:
1.Sestavljanje modela naprave do 15 točk
2.Izdelava računalniškega programa do 15 točk
3.Izdelava skice, ki vključuje tudi shemo povezav motorjev, lučk, stikal in senzorjev z vmesnikom do 10 točk
4.Izvirnost predlagane nadgradnje modela in morebitne realizacije te nadgradnje do 10 točk
5.Predstavitev delovanja naprave in zagovor pred komisijo do 10 točk
Komisija lahko izloči tekmovalca, če ta pri svojem delu odstopa od propozicij.
Pripravljalna gradiva
Osnova za gradnjo modela računalniško krmiljene naprave je sestavljenka (Fischer, Lego, itd.), ki naj vsebuje:
dva motorčka, gradnike, ki v povezavi z motorčkoma omogočajo gibanje v dveh prostostnih stopnjah (recimo vrtenje in premo gibanje, premo gibaje v dveh dimenzijah, vrtenje okoli dveh osi),
eno lučko,
dve mehanski stikali,
en svetlobni senzor,
računalniški vmesnik, ki omogoča neodvisno krmiljenje dveh motorčkov (vrtenje v eno in drugo smer ter mirovanje), neodvisno prižiganje ene lučke ter priključitev dveh mehanskih stikal in enega svetlobnega senzorja. Za svetlobni senzor je potreben analogni vhod.
Čas za sestavljanje modela naprave, preskusa delovanja, izdelave skice in opisa nadgradnje je tri šolske ure (135 minut).
Sestavljenko z zahtevanimi gradniki morajo tekmovalci prinesti s seboj. Zaradi lažjega dela je priporočljivo, da imajo tekmovalci s seboj tudi svoj računalnik. Za tekmocvalce, ki ne bodo imeli svojega računalnika lahko le-tega zagotovi organizator.
Orientacijski primeri nalog, ki jih lahko organizator določi za tekmovanje: zapornica na parkirišču, garažna vrata, robotska roka z dvema prostostnima stopnjama, dvigalo, mobilni robot na dveh kolesih z možnostjo vožnje naprej, nazaj in zavijanjem, sončne celice, ki se obračajo proti svetlobi, model viličarja, ki se vozi naprej in nazaj in omogoča tudi dviganje in spuščanje predmeta …
Prijavnina
Prijavnina na tekmovanje znaša 4 € (plus DDV)/tekmovalca za vse udeležence tekmovanja. Prijavnina bo namenjena pokrivanju stroškov priprave in izvedbe tekmovanja.
Razglasitev rezultatov in nagrade
Podelitev priznanj in nagrad za vsa tekmovanja, razen za tekmovanji pod številko 1 in 9 (za ti dve tekmovanji bo podelitev takoj po koncu tekmovanja) bo na posebni prireditvi v juniju 2025. Natančen datum in lokacija prireditve bosta določena naknadno in objavljena na spletni strani ZOTKS. Vsi nagrajenci bodo pravočasno prejeli vabila za prireditev.
Najuspešnejši tekmovalci v posamezni skupini (razen za tekmovanji pod številko 1 in 9) prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na strokovni ekskurziji, ki jo bo organizirala ZOTKS v letu 2025.
Najboljši trije v posamezni skupini pod pogojem, da so dobitniki zlatega priznanja (razen za tekmovanji pod številko 1 in 9), prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na enem izmed taborov, ki jih bo organizirala ZOTKS v poletnih mesecih 2025.
Za najboljše iz posameznih tekmovanj bo ZOTKS zagotovila tudi druge nagrade, ki bodo odvisne od prispevkov partnerjev in sponzorjev.