Preskoči na vsebino

Tekmovanje v znanju tehnologij

Ključni datumi

Šolsko tekmovanje

Tekmovanje se prične ob 13:00 uri

Državno tekmovanje

Vsebina tekmovanja

Vsebine v razpisanih poskusih se delno navezujejo na vsebine v učnih načrtih za naravoslovne in tehniške predmete. Pričakujemo starosti otrok primerno splošno in naravoslovno razgledanost.

Med cilji je v učnih načrtih zapisano tudi razvijanje spretnosti in osvajanje naravoslovnih postopkov, kot so usmerjeno in načrtno opazovanje, primerjanje, merjenje, razvrščanje, urejanje, prirejanje, eksperimentiranje, opredelitev dejavnikov poskusov, napovedovanje, grafično prikazovanje ugotovitev, oblikovanje in branje preglednic ter grafov, sklepanje in povezovanje vzrokov s posledicami, vrednotenje in interpretacija, oblikovanje zaključkov … Vse te naravoslovne in tehniške zmožnosti se preverjajo in tudi razvijajo ob izvajanju razpisanih poskusov ter reševanju tekmovalnih nalog.

Pravila posameznih tekmovalnih panog

Pravila tekmovanja so objavljena v Pravilniku o tekmovanju v znanju tehnologij.

Posebej opozarjamo, da lahko tekmovalci na tekmovanjih uporabljajo le pisalni pribor. V prostore, kjer rešujejo tekmovalne naloge, ni dovoljeno prinašati nikakršnih elektronskih, komunikacijskih ali drugih naprav (računalnikov, radioaparatov, prenosnih telefonov …).

Na državno tekmovanje tekmovalce prijavi šolska tekmovalna komisija preko Informacijskega strežnika DMFA. Tu bodo razvidni tudi roki za prijave. Vse na strežniku označene roke je treba dosledno upoštevati, pozneje prijave na tekmovanje ne bodo več možne, saj bodo ustrezni gumbi onemogočeni.

Morebiten ugovor na vrednotenje na državnem tekmovanju je treba podati pisno in pod šifro tekmovalca ter nasloviti na Državno komisijo. Komisija bo obravnavala le ugovore, ki bodo prispeli na naslov tekmovanje@fe.uni-lj.si do četrtka, 13. marca 2025, do 14. ure, pri čemer se za sprejem šteje časovni žig na spletnem strežniku Univerze v Ljubljani ob prejemu elektronskega sporočila v obdelavo (in ne sprejema na odjemalcu pri Državni komisiji).

Pripravljalna gradiva

Tekmovalne naloge za šolsko leto 2024/2025

Šolski nivo tekmovanja zahteva samostojno izvedbo poskusov doma ali pod vodstvom mentorja v šoli. Navodila za tekmovalni nalogi prenesete s klikom na povezavi.

Na obeh nivojih tekmovanj (šolskem in državnem) učenci rešujejo naloge izbirnega tipa na tekmovalni poli. Na šolskem tekmovanju učenci odgovarjajo na vprašanja na temo razpisanih poskusov, na državnem tekmovanju pa učenci druge, nove poskuse izvedejo pred samim tekmovanjem na Fakulteti za elektrotehniko in nato odgovarjajo na vprašanja izbirnega tipa na tekmovalni poli.

Prijavnina

Prijavnine NI.

Razglasitev rezultatov in nagrade

Podelitev priznanj in nagrad za vsa tekmovanja, razen za tekmovanji pod številko 1 in 9 (za ti dve tekmovanji bo podelitev takoj po koncu tekmovanja) bo na posebni prireditvi v juniju 2025. Natančen datum in lokacija prireditve bosta določena naknadno in objavljena na spletni strani ZOTKS. Vsi nagrajenci bodo pravočasno prejeli vabila za prireditev.

Najuspešnejši tekmovalci v posamezni skupini (razen za tekmovanji pod številko 1 in 9) prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na strokovni ekskurziji, ki jo bo organizirala ZOTKS v letu 2025.

Najboljši trije v posamezni skupini pod pogojem, da so dobitniki zlatega priznanja (razen za tekmovanji pod številko 1 in 9), prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na enem izmed taborov, ki jih bo organizirala ZOTKS v poletnih mesecih 2025.

Za najboljše iz posameznih tekmovanj bo ZOTKS zagotovila tudi druge nagrade, ki bodo odvisne od prispevkov partnerjev in sponzorjev.