Preskoči na vsebino

Tekmovanje v znanju multimedije – video montaža

Ključni datumi

Rok za prijavo na natečaj

Začetek oddaje vsebine

Zadnji dan za oddajo vsebine

Državno tekmovanje

Lokacija tekmovanja

UL Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

Vsebina tekmovanja

Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) in Laboratorij za multimedijo Fakultete za elektrotehniko (LMMFE) organizirata tekmovanje v znanju s področja multimedije – video montaže.

Namen tekmovanja je spodbuditi ustvarjalnost in kreativnost mladih na področju video produkcije, predvsem z ustvarjanjem lastnih video gradiv in montaže video izdelkov z uporabo sodobnih pristopov in razpoložljive programske opreme.

Vse, ki se dobro znajdejo v montaži video posnetkov, vabimo, da se do 20. januarja 2025 prijavijo na natečaj v kategoriji Multimedija – video montaža.

Natečaj bo veljal kot predizbor za državno tekmovanje, ki bo potekalo 8. marca 2025 na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Na državnem tekmovanju na UL FE bodo udeleženci imeli na voljo 3 ure, da iz vnaprej pripravljenega gradiva zmontirajo kratek video na tematiko, ki bo predstavljena na dan tekmovanja. Končne izdelke bodo udeleženci oddali komisiji v pregled. Komisija bo izdelke pregledala in ocenila po enakem principu, kot na natečaju oz. predizboru.

Tema

V letu 2025, ki bo svetovno posvečeno ohranjanju ledenikov, je cilj osvetliti pomen ledenikov za naš planet in izpostaviti nujnost njihovega ohranjanja. Ledeniki, ki so ključni za ohranjanje globalnega ekosistema, se soočajo z eno izmed najbolj opaznih posledic podnebnih sprememb – njihovim taljenjem.

Taljenje ledenikov je kompleksen proces, ki ga lahko pripišemo globalnemu segrevanju ozračja, in je tako ključni pokazatelj podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek. Najočitnejša posledica tega procesa je dvig gladine svetovnih morij, ki vpliva na potencialno izgubo obalnih območij in habitatov ter povečanje pogostosti poplav. Poleg tega taljenje ledenikov prispeva k spremembam v vzorcih padavin in vodnih tokov, kar lahko vodi do slabše kakovosti zraka, bolj ekstremnih vremenskih pojavov, in težav pri oskrbi z vodo ter proizvodnji hrane in energije.

Pomembno je ozaveščanje o pomenu ledenikov in posledicah njihovega izginotja, raziskovanje vpliva podnebnih sprememb na ledenike, predstavitev inovativnih rešitev in dobrih praks za njihovo ohranjanje, spodbujanje kreativnosti pri vizualnem prikazovanju lepote in krhkosti ledeniškega sveta ter izobraževanje o procesih, ki vplivajo na ledenike in njihovo stanje.

Splošna navodila

V kategoriji video montaže sodelujoči na natečaju s poljubnim programskim orodjem zmontirajo video s področja zgoraj predstavljene tematike ter končni izdelek (izvoženo datoteko) pošljejo, preko ene od spletnih platform, ki omogoča deljenje datotek (npr. Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, Arnes FileSender, WeTransfer). Zaradi omejitev glede možnosti prenosa datotek, uporaba platforme YouTube ni možna. Datoteke je potrebno poslati na e-poštni naslov FIT@multimedija.info, od koder bo nato poslana tudi potrditev glede prejema datotek. Pomembno je, da je vsebina dosegljiva komisiji vsaj v obdobju med 4. in 18. februarjem 2025.

Uporabljene so lahko video vsebine, ki jih je avtor pripravil sam, ali pa jih je posnel/izdelal nekdo drug (v tem primeru mora biti na koncu videa naveden vir in/ali avtor, prijavitelj pa mora imeti izrecno dovoljenje avtorja za uporabo gradiv). Pri izdelku naj bodo avtorji pozorni na izbor videoposnetkov, ki naj bodo čimbolj kvalitetni s stališča vizualne kompozicije in tehnične kakovosti ter primerne dolžine kadrov in celotne zgodbe. Pri montaži je pomembna tudi primerna uporaba osnovnih pravil video montaže (npr. prehod čez os, izbira rakurzov, smer pogleda, minimalna razlika med dvema kadroma …). Pomembno vlogo ima tudi zgodba, ki jo avtorji želijo predstaviti s končnim izdelkom.

Obseg

Video izdelek naj traja od 1 do največ 3 minute. Obvezno mora vključevati naslov in odjavno špico z navedbo vseh virov in vseh sodelujočih. Prekomerna uporaba ostalih besedil v video izdelkih ni zaželjena, saj je zgodbo in smisel video izdelkov bolj primerno prikazati z drugimi video montažnimi pristopi.

Tehnični parametri

Ločljivost izvoženega videoposnetka naj bo najmanj 1280×720, priporočljivo je 1920×1080 (Full HD), vendar ne več kot 3840×2160. Razmerje stranic naj bo 16:9, število okvirjev na sekundo pa 25 ali 50 (fps).

Priloge

Izdelkom je v eni besedilni datoteki potrebno priložiti:

  • kratek opis izdelka – kaj želi avtor predstaviti,
  • sinopsis, lahko tudi scenarij in ozadje izdelave izdelka, ter
  • seznam uporabljenih programskih orodij in seznam morebitne dodatne opreme.

Ocenjevanje – kriteriji

Temeljni poudarki ocenjevanja:

  • uporaba obveznih elementov (naslov, odjavna špica) [10%]
  • kvaliteta izbranih vsebin (vizualna kompozicija, tehnična kakovost …) [10%]
  • časovni potek (izraba časa in prostora – dolžina kadrov, prehodi …) [25%]
  • zvok (zvočna podlaga, usklajenost zvoka z videom …) [25%]
  • kvaliteta in učinek zgodbe (celovitost izdelka, učinkovitost prenosa tematike na gledalca …) [30%]

Za morebitna dodatna pojasnila ali v primeru nejasnosti lahko pišete na e-poštni naslov: FIT@multimedija.info.

Pravila posameznih tekmovalnih panog

Prijava in uvrstitev na državno tekmovanje

Tekmovanje je dvostopenjsko – natečaj kot preidizbor za državno tekmovanje in državno tekmovanje. Natečaj, ki bo veljal kot predizbor, bomo predvidoma objavili vsako leto v oktobru tekočega šolskega leta.

Na natečaj se lahko prijavijo vsi učenci in dijaki. Omejitve števila prijav na šolo ni. Prijavnica bo dosegljiva na spletni strani ZOTKS (www.zotks.si). Prijava na natečaj je odprta do 20. januarja 2025 do 24:00, oddaja izdelkov je odprta od 3. januarja 2025 od 00:00 do 3. februarja 2025 do 24:00.

Pri izdelavi enega izdelka lahko sodeluje večja skupina dijakov ali učencev, na tekmovanje v video montaži pa lahko šola ali mentor z enim izdelkom prijavi največ 1 kandidata.

Prijavitelj z oddajo izdelka potrjuje, da ima za posnetke, ki jih je uporabil, dovoljenje za uporabo ali pa so ti njegovo avtorsko delo. Vse neavtorske prispevke je potrebno pravilno navesti v odjavni špici. Organizator tekmovanja ne prevzema odgovornosti za morebitne kršitve avtorskih pravic.

Najboljših 8 prijavljenih izdelkov iz posamezne kategorije (Osnovna šola, Srednja šola) se bo uvrstilo neposredno na državno tekmovanje v video montaži, ki ga v sklopu Festivala inovativnih tehnologij (FIT) organizira ZOTKS v sodelovanju z LMMFE. Komisija tekmovanja si pridržuje pravice, da v primeru manjšega števila prijav v eni kategoriji poveča število tekmovalnih mest v drugi kategoriji. Komisija bo tekmovalce o sprejetju na državno tekmovanje obvestila najkasneje do 18. februarja 2025 do 16.00.

Vsi tekmovalci na državnem tekmovanju uporabljajo strojno in programsko opremo, ki jo zagotovi organizator (visokozmogljivi računalniki z operacijskim sistemom macOS in z brezplačno programsko opremo Blackmagic Design DaVinci Resolve). Osnovno gradivo za državno tekmovanje bo tekmovalcem na voljo na diskih računalnikov na dan tekmovanja. Takrat bodo tekmovalci pridobili tudi dostop do spletnih platform, kjer jim bodo na voljo dodatne datoteke (npr. glasba in zvočni efekti).

Za morebitna dodatna pojasnila ali v primeru nejasnosti lahko pišete na e-poštni naslov: FIT@multimedija.info.

Prijavnina

Prijavnina na tekmovanje znaša 4 € (plus DDV)/tekmovalca za vse udeležence tekmovanja. Prijavnina bo namenjena pokrivanju stroškov priprave in izvedbe tekmovanja.

Razglasitev rezultatov in nagrade

Podelitev priznanj in nagrad za vsa tekmovanja, razen za tekmovanji pod številko 1 in 9 (za ti dve tekmovanji bo podelitev takoj po koncu tekmovanja) bo na posebni prireditvi v juniju 2025. Natančen datum in lokacija prireditve bosta določena naknadno in objavljena na spletni strani ZOTKS. Vsi nagrajenci bodo pravočasno prejeli vabila za prireditev.

Najuspešnejši tekmovalci v posamezni skupini (razen za tekmovanji pod številko 1 in 9) prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na strokovni ekskurziji, ki jo bo organizirala ZOTKS v letu 2025.

Najboljši trije v posamezni skupini pod pogojem, da so dobitniki zlatega priznanja (razen za tekmovanji pod številko 1 in 9), prejmejo za nagrado brezplačno udeležbo na enem izmed taborov, ki jih bo organizirala ZOTKS v poletnih mesecih 2025.

Za najboljše iz posameznih tekmovanj bo ZOTKS zagotovila tudi druge nagrade, ki bodo odvisne od prispevkov partnerjev in sponzorjev.